Wydziałowa Księga Jakości Kształcenia

System Jakości Kształcenia na Wydziale Filologicznym to zbiór wzajemnie powiązanych elementów składających się na proces kształcenia studenta, mających wpływ na jego właściwy przebieg i wysoką jakość. Jakość kształcenia obejmuje studentów wszystkich form i poziomów studiów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych oraz pracowników. Podstawowym celem jest zapewnienie nauczania na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującym prawem, europejskimi standardami i wskazówkami dotyczącymi wewnętrznego zapewnienia jakości w instytucjach szkolnictwa wyższego. Cel ten jest osiągany poprzez zadania realizowane przez wydziałowe komisje ds doskonalenia i oceniania jakości w ramach wydziałowej strategii doskonalenia jakości. Strategia ta uwzględnia specyfikę wydziału i pozwala na samodzielnie opracowanie szczegółowych procedur, jednakże z zachowaniem ogólnouczelnianych wytycznych w zakresie doskonalenia jakości kształcenia.

Wydziałowa Księga Jakości Kształcenia to stale uaktualniany rejestr obowiązujących na wydziale procedur jakości kształcenia przygotowany w oparciu o procedury ogólnouczelniane oraz zawierający szczegółowe procedury wewnętrzne (m.in. dyplomowania, monitoringu karier, opinii absolwentów, cyklicznego opiniowania programów, wewnętrznej weryfikacji jakości). Procedury jednorazowe zawierają załączniki z przydatnymi formularzami, a cykliczne z terminarzami zadań do realizacji w toku roku akademickiego.

Wydziałowe procedury jakości

Symbolem SZ (szczegółowa) oznaczono procedury obowiązujące jedynie na Wydziale Filologicznym. W latach 2014-2016 wprowadzono 6 procedur wydziałowych, które podlegają stałym modyfikacjom.

  • Procedura SDJK-SZ-WF-2
    Szczegółowa procedura cyklicznego opiniowania programów na Wydziale Filologicznym
  • SDJK-SZ-WF-5
    Szczegółowa procedura weryfikacji zakładanych efektów kształcenia przez interesariuszy zewnętrznych na Wydziale Filologicznym
  • SDJK-SZ-WF-6
    Szczegółowa procedura weryfikacji jakości prac dyplomowych, egzaminu dyplomowego, oraz procedury dyplomowania na Wydziale Filologicznym.
  • SDJK-SZ-WF-7
    Szczegółowa procedura monitorowania karier zawodowych absolwentów Wydziału Filologicznego
  • SDJK-SZ-WF-10
    Szczegółowa procedura dyplomowania na studiach I i II stopnia na Wydziale Filologicznym
  • SDJK-SZ-WF-13
    Szczegółowa procedura oceny jakości kształcenia dokonywanej przez absolwentów Wydziału Filologicznego

Wydziałowe dobre praktyki

Wydział dzieli się dobrymi praktykami z innymi jednostkami UO. Poniższe opisy zostały zamieszczone w Katalogu dobrych praktyk doskonalenia Jakości Kształcenia w Uniwersytecie Opolskim (Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2023, ISBN 978-83-8332-023-6)

  • DP-WF-1
    Wewnętrzny audyt jakości procesu dyplomowania
  • DP-WF-2
    Forum zawodowe
  • DP-WF-3
    Forum dydaktyki akademickiej
  • DP-WF-4
    Polityka antyplagiatowa
  • DP-WF-5
    Rozpoznanie obszarów wymagających wsparcia studenta
Skip to content