Skip to content

Kierunki studiów

Zastanawiasz się, czy to właśnie studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego są tym, czego szukasz? Pozwól nam odpowiedzieć na to pytanie.

Studia na naszym wydziale, to coś więcej niż po prostu uczenie się języków na poziomie zaawansowanym. Oprócz zdobywania umiejętności językowych w zakresie języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego (to nasze głównie języki, w których możesz studiować aż do osiągnięcia poziomu C1), dajemy Ci też możliwość nauczenia się drugiego języka do poziomu średniozaawansowanego, czyli B2. W zależności od kierunku są to m.in.: język hiszpański, włoski, niemiecki, chiński lub polski jako obcy. Ale to nie wszystko, bo studiowanie u nas, to też Twoja szansa na rozwijanie pasji, dla których dany język jest ważnym fundamentem. Wybierając któryś z 14 kierunków studiów licencjackich, możesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu literatury, gier wideo, nowych mediów, prawa i gospodarki. To wszystko pozwoli Ci posiąść kompetencje tłumacza, edytora, animatora kultury lub PR-owca. Mało tego, jeśli zdecydujesz się pozostać z nami na studiach magisterskich (a wszystkie kierunki studiów I. stopnia możesz u nas kontynuować w ramach studiów II. stopnia), to czeka na Ciebie możliwość uzyskania kwalifikacji nauczycielskich. Dodatkowym i ważnym elementem doświadczenia studiowania u nas jest międzynarodowa i wielokulturowa atmosfera, którą zapewniają różnego rodzaju projekty i wyjazdy zagraniczne oraz kontakty ze studiującymi u nas obcokrajowcami. Jesteś zainteresowany? Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych kierunków studiów, wybierz jeden z poniższych odnośników.

Jeśli uzyskałeś dyplom licencjata, nie zwlekaj dłużej i zarejestruj się na jeden z 6 oferowanych przez nas kierunków studiów magisterskich!

Studia magisterskie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego to naturalna kontynuacja obranej ścieżki rozwoju, której zwieńczeniem jest nie tylko perfekcyjna znajomość języków obcych, udokumentowana uzyskaniem poziomu C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale także profesjonalne przygotowanie do pełnienia licznych ról zawodowych. Niezależnie od tego, którą filologię wybierzesz, studiując u nas będziesz mógł uzyskać kwalifikacje do nauczania języka na każdym etapie edukacji szkolnej. Dzięki fachowej opiece doświadczonej kadry naukowej udoskonalisz swój warsztat badawczy, a napisana przez Ciebie praca magisterska może okazać się Twoim pierwszym krokiem w kierunku studiów doktoranckich i dalszej kariery akademickiej. Doskonałą okazją do zdobycia cennych doświadczeń naukowych będą dla Ciebie także konferencje naukowe oraz szkolenia organizowane przez nasz wydział. Zapraszamy Cię do współpracy przy organizacji tych przedsięwzięć oraz współtworzenia społeczności akademickiej po przez uczestnictwo w działalności licznych kół naukowych. Weź udział w programach stypendialnych i zbieraj cenne doświadczenia międzynarodowe, studiując na zagranicznych uczelniach partnerskich. Oferta studiów magisterskich na naszym wydziale wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy myślą o połączeniu studiów ze zdobywaniem praktyki zawodowej. Jesteś zainteresowany? Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych kierunków studiów, wybierz jeden z poniższych odnośników.

 

Dlaczego warto studiować na naszym wydziale, czyli garść ważnych informacji

DIGITAL CULTURES

studia stacjonarne II stopnia, profil ogólnoakademicki (język wykładowy: polski)

Chcesz zostać specjalistą w zakresie komunikacji w mediach cyfrowych w tym przede wszystkim w zakresie gier i mediów społecznościowych? Jeśli tak, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!

Współczesny rynek mediów cyfrowych, w tym także kreatywny i wydawniczy rynek gier, stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Zapotrzebowanie na pracowników posiadających konkretne kompetencje językoznawcze oraz umiejętność łączenia ich z wyzwaniami obsługi rynku cyfrowego, jest obecnie bardzo duże. Digital Cultures to kierunek skupiony wokół zagadnienia komunikacji cyfrowej, języka mediów, a także obszaru branży gier. Studenci rozwijają kompetencje komunikacyjne, w tym także marketingowe i PR.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/digital-cultures/

Rekrutacja na studia na kierunku DIGITAL CULTURES:
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)

EDYTORSTWO

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (język wykładowy: polski)

Zastanawiasz się, czy to właśnie studia na kierunku edytorstwo są tym, czego szukasz? Pozwól nam odpowiedzieć na to pytanie. Lubisz książki? Zauważasz literówki? Wstawiasz brakujące przecinki? Masz własne zdanie na temat wyższości przypisów dolnych nad końcowymi (lub odwrotnie)? Śmiejesz się z memów na temat kroju Comic Sans? A może sprawdzasz, kto zaprojektował okładkę i głośno narzekasz na brak zakładki (tasiemki) w książce kucharskiej? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, to studia na kierunku Edytorstwo są właśnie dla Ciebie!

Studia na kierunku Edytorstwo pozwolą Ci zamienić miłość do dobrych książek w zawodową pasję. U nas nauczysz się projektowania, składu i korekty tekstu. Poznasz rynek księgarski oraz zagłębisz tajniki marketingu i promocji. Gruntowna wiedza z zakresu humanistyki, literatury polskiej i powszechnej, a także komunikacji i stylistyki pozwoli Tobie na rozwój w wielu kierunkach.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/edytorstwo/

Rekrutacja na studia na kierunku EDYTORSTWO:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

ENGLISH IN PUBLIC COMMUNICATION

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (język wykładowy: angielski)

Jeśli lubisz uczyć się języka angielskiego, jeśli lubisz poszerzać swoje horyzonty, kontaktować się z innymi, jeśli interesuje Cię ogólnie pojęta komunikacja, jeśli chcesz być ekspertem/ekspertką komunikacji i bez problemów radzić sobie z wyzwaniami rynku pracy w międzynarodowej skali – wybierz Język angielski w komunikacji publicznej, klucz do zrozumienia globalnego świata!

English in Public Communication to kierunek innowacyjny, otwarty, niekonwencjonalny i wielowymiarowy, na którym wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Rozwiniesz swój angielski do poziomu C1 w mowie i piśmie, nauczysz się porozumiewać w sposób efektywny i efektowny, poznasz zasady perswazji, autoprezentacji, użycia technologii medialnej i analizy danych. Poznasz wyzwania współpracy międzynarodowej, będziesz poszerzać swoją wiedzę o komunikacji w takich obszarach życia jak media, dziennikarstwo i PR, business, polityka, IT, zarządzanie czy nauki społeczne, nauczysz się patrzyć krytycznie na praktyki komunikacji medialnej i analizować trendy technologiczne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/english-in-public-communication/

Rekrutacja na studia na kierunku ENGLISH IN PUBLIC COMMUNICATION:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

ENGLISH PHILOLOGY

studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, profil ogólnoakademicki (język wykładowy: angielski)

Jeśli lubisz uczyć się języka angielskiego, jeśli lubisz rozgryzać i analizować zagadnienia językowe, jeśli interesuje cię literatura, kultura i historia krajów anglojęzycznych, jeśli chcesz mieć dobre przygotowanie do stawienia czoła wyzwaniom wysoce konkurencyjnego rynku pracy – Filologia angielska to kierunek dla Ciebie. Język angielski to klucz do sukcesu!

English Philology to popularny kierunek, który co roku przyciąga wielu ludzi zainteresowanych tematyką anglistyczną i rozwijaniem swoich kompetencji językowych. W trakcie studiów możesz wybrać swoją ścieżkę edukacyjną, w której specjalistyczne przedmioty pozwolą Ci na rozwinięcie dodatkowych kompetencji. Na studiach stacjonarnych w ofercie mamy Kulturoznawstwo, Translatorykę, Angielski z Hiszpańskim, Angielski z Włoskim, a na studiach niestacjonarnych Angielski w Biznesie. Na studiach magisterskich możesz pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności wybierając moduł Językoznawstwo, Translatoryka, Literaturoznawstwo lub Kulturoznawstwo. W każdym roku akademickim wybór seminarium zależy od dostępności promotorów reprezentujących daną dyscyplinę.

Studia na kierunku English Philology przygotują Cię do pracy w tych sektorach rynku pracy, w których umiejętności językowe na tak wysokim poziomie traktowane są priorytetowo. Otworzą się przed Tobą perspektywy zrobienia kariery w tak wielorakich i różnorodnych obszarach jak biura tłumaczeń, firmy PR, wydawnictwa, agencje reklamowe, organizacje pozyskujące fundusze i nimi zarządzające, instytucje kultury, firmy biznesowe, sektor usług publicznych, dziennikarstwo i wiele, wiele innych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/english-philology/

Rekrutacja na studia na kierunku ENGLISH PHILOLOGY:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)
studia I-stopnia (3-letnie), niestacjonarne (licencjackie)
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)

ENGLISH PHILOLOGY PRACTICAL PROFILE

studia stacjonarne I stopnia, profil praktyczny (język wykładowy: angielski)

Jeśli lubisz uczyć się języka angielskiego, jeśli widzisz swoją przyszłość w świecie biznesu międzynarodowego, jeśli chcesz mieć dobre przygotowanie do stawienia czoła wyzwaniom wysoce konkurencyjnego rynku pracy – studiuj język angielski na profilu praktycznym. Język angielski w biznesie jest podstawą sukcesu zawodowego!

Studia na kierunku English Philology – practical profile stworzone we współpracy z lokalnymi firmami i organizacjami biznesowymi prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Rozwiniesz swój angielski do poziomu C1 w mowie i piśmie, nauczysz się, jak funkcjonować w międzynarodowej firmie, rozwijając swoje umiejętności w zakresie analizy, planowania, zarządzania, ekonomii czy informatyki; rozwiniesz umiejętności akademickie z praktycznym zastosowaniem wiedzy i umiejętności w otoczeniu biznesowym. Studia przygotują Cię do pracy w małych, średnich lub dużych firmach produkcyjnych, w jednostkach projektowych i administracyjnych, w przedsiębiorstwach prywatnych, korporacjach, instytucjach biznesowych, w działach planowania, logistyki lub produkcji i zarządzania projektami przedsiębiorstw, szczególnie tam, gdzie niezbędnym elementem kwalifikacji jest znajomość języka angielskiego, w tym biznesowego, na poziomie C1.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/english-philology-practical-profile/

Rekrutacja na studia na kierunku ENGLISH PHILOLOGY PRACTICAL PROFILE:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

ENGLISH PHILOLOGY TEACHER TRAINING PROGRAMME

studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia, profil ogólnoakademicki  (język wykładowy: angielski)

Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje do nauczania języka angielskiego jako obcego, jeśli znasz bardzo dobrze język angielski i chcesz powiązać swój rozwój akademicki z ciągłym rozwojem umiejętności językowych, jeśli masz ambicję przyjrzeć się wybranym aspektom dydaktyki nauczania i pogłębić swoją wiedzę z językoznawstwa stosowanego – wybierz filologię angielską z programem nauczycielskim. Z nami rozwiniesz się wszechstronnie i samodzielnie pokierujesz swoją karierą. Wykształcony nauczyciel jest na wagę złota!

Nasz kierunek English Philology Teacher Training Programme przyciąga studentów, którzy chcą stać się bardzo dobrze wykształconymi i wykwalifikowanymi nauczycielami języka angielskiego w różnych grupach wiekowych i na różnych poziomach edukacyjnych. Oferujemy kwalifikacje zgodne ze standardami kształcenia nauczycieli, rozwój najnowszych metod i technik nauczania oraz egzamin z języka angielskiego na poziomie C2. Zdobyte kwalifikacje dadzą Ci uprawnienia do pracy w zawodzie nauczyciela języka angielskiego w szkołach państwowych na II i III etapie edukacyjnym (szkoła podstawowa i ponadpodstawowa), niemniej sprawdzisz się doskonale w pracy z uczniami w różnych grupach wiekowych, w szkołach prywatnych, w szkołach językowych, w szkołach alternatywnych, w edukacji dorosłych, a także w instytucjach kultury, w sektorze biznesu lub usług – wszędzie tam, gdzie wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego i edukacja humanistyczna. Także zagranicą!

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/english-philology-teacher-training-programme/

Rekrutacja na studia na kierunku ENGLISH PHILOLOGY TEACHER TRAINING PROGRAMME:
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
studia II-stopnia (2-letnie), niestacjonarne (magisterskie)

FILOLOGIA POLSKA

studia stacjonarne I i II stopnia, profil ogólnoakademicki  (język wykładowy: polski)

Jeśli lubisz czytać i literatura jest dla Ciebie oknem na świat, jeśli ciekaw jesteś wielości ludzkich spraw, w które literatura wtajemnicza, jeśli zastanawiasz się nad językiem, którym mówimy, jeśli chcesz wniknąć w rzeczywistość tekstów i ludzi: głębiej, pełniej, mądrzej – wybierz Filologię Polską!

Studia polonistyczne przeszły gruntowną metamorfozę. Nie kształcimy już jedynie nauczycieli (choć, jeśli odkryjesz w sobie miłość do pracy edukacyjnej – u nas zyskasz potrzebne kwalifikacje do zawodu nauczyciela), nasze studia poprzez bloki przedmiotów specjalizacyjnych umożliwią Ci wejście w świat współczesnych mediów, instytucji kultury czy środowiska twórcze. Oprócz szerokiego humanistycznego spektrum problemów i lektur, w które zostaniesz ubogacony będziesz uczestniczyć w zajęciach o charakterze twórczym, eksperymentalnym, np. w warsztatach językowych, laboratoriach pisania i redagowania tekstu.

Możesz wybrać swoją własną ścieżkę kształcenia. Na studiach licencjackich moduł humanistyczno-artystyczny przygotuje Cię do pracy w medialnym sektorze kultury (publicysta, krytyk literacki, dziennikarz, animator wydarzeń kulturalnych, pracownik działów kultury w instytucjach samorządowych i placówkach kulturalnych); wybierając moduł komunikacja wizerunkowa i promocyjna nauczysz się dobrze współpracować z mediami, znającymi narzędzia komunikacji promocyjnej, dbającymi o etykę i etykietę zachowań w komunikacji interpersonalnej. Na studiach magisterskich możesz pogłębić i poszerzyć wiedzę i umiejętności filologiczne w dwóch wybieralnych obszarach: nauczanie języka polskiego jako ojczystego  oraz komparatystyka filologiczna.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/filologia-polska/

Rekrutacja na studia na kierunku FILOLOGIA POLSKA:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)

FILOLOGIA ROMAŃSKA OD PODSTAW

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki  (języki wykładowe: polski i francuski)

Czy wiesz, że na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na specjalistów z zaawansowaną znajomością języka francuskiego do kontaktów z klientem/partnerem francuskojęzycznym w najróżniejszych obszarach, np. relacje biznesowe, handlowe, usługi, promocja, produkcja, telekomunikacja? Rozpocznij przygodę z francuskim!

Poszerzone kompetencje językowe, komunikacyjne i interkulturowe dadzą Ci szansę na rozwój kariery zawodowej w przedsiębiorstwach o zasięgu międzynarodowym, w administracji państwowej i samorządowej w różnych jednostkach organizacyjnych (np. departamencie współpracy z zagranicą, promocji, public relations), w instytucjach kultury publicznych i prywatnych, innych organizacjach. Na studiach rozwiniesz umiejętności komunikacyjne w języku francuskim na poziomie C1 a zdobyta wiedza z zakresu nauk humanistycznych, zwłaszcza translatoryki, dobra znajomość kultury, literatury, a także językoznawstwa francuskiego pozwoli Ci podjąć pracę jako tłumacz-animator kultury francuskiej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/filologia-romanska-od-podstaw/

Rekrutacja na studia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA OD PODSTAW:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

GAME STUDIES

studia stacjonarne I stopnia, profil praktyczny (język wykładowy: polski)

Jeżeli interesuje Cię praca w szeroko rozumianej branży gier, to jest kierunek dla Ciebie! Oferujemy zajęcia prowadzone przez praktyków – pracowników branży, a także szeroką gamę zajęć osadzających gry w przestrzeni kulturowej i humanistycznej, jak również przedmioty artystyczne, realizowane na Wydziale Sztuki.

Zajęcia mają formę teoretyczną i praktyczną, a treści są realizowane często w formie projektów. Oferujemy pracę nad materiałami polsko i anglojęzycznymi, zachowując praktyki stosowane w branży gier. Nasze studia dadzą Ci obszerną pulę informacji i zdolności, przydatnych w pracy twórcy gier, tłumacza, testera, ale także dziennikarza czy badacza. Są to studia innowacyjne i pionierskie na polskim rynku akademickim, jednak oparte o praktyki i wzorce zaczerpnięte wprost z samej branży growej, tak aby zapewnić naszym absolwentom jak najlepszy start w przyszłej karierze.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/game-studies/

Rekrutacja na studia na kierunku GAME STUDIES:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

GERMANISTIK

studia stacjonarne I i II stopnia, profil ogólnoakademicki  (język wykładowy: niemiecki)

Czy chcesz rozwijać swoje pasje w języku niemieckim? Marzysz, by związać swoją karierę zawodową ze środowiskiem niemieckojęzycznym? Wybierz opolską germanistykę!

Germanistik to studia o języku, kulturze i wybranych dziedzinach życia codziennego w krajach niemieckojęzycznych. Po ukończeniu studiów będziesz swobodnie posługiwać się językiem niemieckim, co pozwoli Ci podjąć pracę w biznesie, zostać tłumaczem, opiekunem klienta, pracownikiem branży nowoczesnych usług dla biznesu, lektorem, dziennikarzem, animatorem kultury. Opolska germanistyka współpracuje z wiodącymi firmami, szkołami i instytucjami kultury w regionie. Masz zatem liczne okazje, by uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez naszych partnerów, uczestniczyć w niemieckojęzycznych wydarzeniach kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, dzięki którym będziesz rozwijać swoje zainteresowania oraz zdobywać niezbędne umiejętności i kompetencje. Na studiach magisterskich możesz również zdobyć kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/germanistik/

Rekrutacja na studia na kierunku GERMANISTIK:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)

JĘZYK ANGIELSKI W TURYSTYCE

studia stacjonarne I stopnia, profil praktyczny (języki wykładowe: polski i angielski)

Jeśli lubisz uczyć się języka angielskiego, jeśli lubisz być w ruchu i poszerzać swoje horyzonty, jeśli interesują Cię podróże nie tylko w roli turysty ale też w roli organizatora wydarzeń turystycznych i podróżniczych, jeśli chcesz mieć dobre przygotowanie do stawienia czoła wyzwaniom wysoce konkurencyjnego rynku pracy – wybierz studia anglistyczne o profilu praktycznym. Turystyka stoi językiem angielskim!

Język angielski w turystyce – profil praktyczny to nowoczesny i pionierski w skali kraju projekt Uniwersytetu Opolskiego, który łączy w sobie typowe zajęcia o charakterze akademickim na Uniwersytecie z całym szeregiem praktycznych ćwiczeń, warsztatów, konwersatoriów i praktyk zawodowych, odbywających się poza murami UO – w środowiskach typowych dla branży turystycznej. Studia przygotują Cię do pracy w szeroko pojętym przemyśle turystycznym, szczególnie w tych jego sektorach, w których konieczna jest praktyczna znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Mogą to być rozmaite hotele, hostele, motele, pensjonaty turystyczne, biura podróży, agencje turystyczne, przewoźnicy turystyczni, biura/centra informacji turystycznej oraz PTTK, oddziały w biurach lokalnych, krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw turystycznych, szczególnie tam, gdzie niezbędnym elementem kwalifikacji jest biegła znajomość języka angielskiego, w tym specjalistycznego z zakresu turystyki.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/jezyk-angielski-w-turystyce/

Rekrutacja na studia na kierunku JĘZYK ANGIELSKI W TURYSTYCE:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

JĘZYK BIZNESU

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (języki wykładowe: polski, rosyjski i angielski)

Jeśli chcesz być gotowy na wyzwania współczesnego rynku pracy, aktywnie uczestniczyć w kontaktach biznesowych między Wschodem a Zachodem – wybierz Język biznesu!

Studia na tym kierunku przygotują Cię do pracy wymagającej znajomości języków obcych oraz orientacji w biznesie, stosunkach międzynarodowych, turystyce i reklamie. Program studiów to połączenie zajęć językowych – z języka rosyjskiego i angielskiego – z zajęciami z zakresu m.in. podstaw ekonomii, prawa gospodarczego, marketingu itp. Interdyscyplinarny charakter studiów da Ci możliwość zdobycia wysokich kwalifikacji merytorycznych tj. biegle opanujesz oba języki a także nabędziesz umiejętności w dziedzinie komunikacji handlowej oraz przedsiębiorczości gospodarczej. Wyposażymy Cię w wiedzę dotyczącą prawa i mechanizmów życia gospodarczego oraz istoty i zasad marketingu i reklamy. Jako absolwent Języka biznesu będziesz przygotowany do pracy w instytucjach państwowych i firmach prywatnych, w których wymagana jest wiedza i umiejętności językowe oraz logistyczne, organizacyjne, menedżerskie i interpersonalne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/jezyk-biznesu/

Rekrutacja na studia na kierunku JĘZYK BIZNESU:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (języki wykładowe: polski i niemiecki)

Jeżeli chcesz pracować w firmach międzynarodowych w języku niemieckim wybierz Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej. To interdyscyplinarne studia biznesowe, prowadzone po polsku i po niemiecku, dzięki którym w sposób znaczący rozwiniesz swoje kompetencje językowe w zakresie specjalistycznego języka niemieckiego biznesowego.

Kierunek  jest odpowiedzią na oczekiwania współczesnego rynku pracy w odniesieniu do wykorzystywania umiejętności językowych w praktyce. Przygotujemy Cię zarówno do pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach jak i do prowadzenia własnej działalności – wszędzie tam, gdzie język niemiecki jest nieodzownym elementem komunikacji publicznej na różnych płaszczyznach. Będziesz w stanie efektywnie komunikować się z rozmówcą niemieckojęzycznym, poznasz przebieg procesu rekrutacyjnego oraz negocjacyjnego w języku niemieckim, a także podstawy korespondencji handlowej. Ten kierunek studiów uczy profesjonalnego posługiwania się wybranymi odmianami niemieckiego języka specjalistycznego ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki dwujęzycznego środowiska pracy. Nasi absolwenci są przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijających się w regionie firmach BPO, ITO i SSC, a także w ukierunkowanych na współpracę międzynarodową firmach usługowych (np. logistycznych, turystycznych, consultingowych, budowlanych), produkcyjnych (np. w zakładach produkujących wyroby na rynek niemieckojęzyczny) i handlowych (polskich, niemieckich i międzynarodowych), jednostkach administracji publicznej, instytucjach i organizacjach kulturalnych, środkach masowego przekazu.

Aby zostać studentem na kierunku Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej wystarczy znać język niemiecki na poziomie A2. Nie musisz więc martwić się, jeśli nie zdawałeś języka niemieckiego na maturze. Wybierając ten kierunek studiów nauczysz się profesjonalnie posługiwać się wybranymi odmianami niemieckiego języka specjalistycznego ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki dwujęzycznego środowiska pracy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/jezyk-niemiecki-w-biznesie-i-komunikacji-publicznej/

Rekrutacja na studia na kierunku JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

JĘZYK POLSKI OD PODSTAW Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (języki wykładowe: polski i niemiecki)

Jesteś obcokrajowcem? Lubisz uczyć się języków obcych? To idealne studia właśnie dla Ciebie! Gwarantujemy, że będziesz płynnie posługiwać się językiem polskim (C1) i niemieckim (B2) w mowie i piśmie; będziesz przygotowany do wykorzystania swych umiejętności językowych w sferze biznesu; poznasz podstawy ekonomii i przedsiębiorczości.

 To nie wszystko! Będziesz mieć możliwość wyjazdu na stypendia do innych ośrodków naukowych w ramach programu Erasmus+. Dzięki znajomości języków będziesz w stanie czasowo studiować za granicą i nawiązywać nowe znajomości. Dzięki naszym studiom możesz podjąć pracę jako: przedstawiciel handlowy, organizator spotkań biznesowych, negocjator umowy handlowej, pracownik biura turystycznego, pracownik różnych instytucji zajmujących się dialogiem i współpracą kulturalną między narodami. Pamiętaj: Gra­nice Two­jego języ­ka są gra­nica­mi Two­jego świata!

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/jezyk-polski-od-podstaw-z-jezykiem-niemieckim/

Rekrutacja na studia na kierunku JĘZYK POLSKI OD PODSTAW Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

LINGWISTYKA STOSOWANA

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (języki wykładowe: polski, angielski i chiński)

Jeśli jesteś gotowy/gotowa na intensywną naukę trzech języków: angielskiego, chińskiego i polskiego – to kierunek właśnie dla Ciebie!

W trakcie studiów przygotujesz się do wykorzystania swych umiejętności kulturowo-komunikacyjnych w językach angielskim, polskim i chińskim w sferze biznesu (moduł: Język polski, angielski i chiński w biznesie); poznasz podstawy ekonomii i przedsiębiorczości, zjawisko różnorodności kulturowej; zdobędziesz kompetencje i uprawnienia lektora języka polskiego jako obcego, dzięki czemu będziesz mogła/mógł uczyć języka polskiego zagranicą, np. w krajach anglojęzycznych czy Chinach (moduł: Nauczanie j. polskiego jako obcego). Nasi studenci mają możliwość wyjazdu na stypendia do innych ośrodków naukowych (także uczelni zagranicznych) w ramach programów FORTHEM, ERASMUS+ i MOST.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/lingwistyka-stosowana/

Rekrutacja na studia na kierunku LINGWISTYKA STOSOWANA:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)

LOGOPEDIA

studia stacjonarne II stopnia, profil praktyczny (język wykładowy: polski)

Jeśli ukończyłeś/aś studia logopedyczne I stopnia i chcesz kontynuować naukę oraz jednocześnie rozwijać się zawodowo – to wymarzony kierunek dla Ciebie!

Obecnie logopedia jest nowoczesną dziedziną o złożonym i aplikacyjnym charakterze, a to z kolei wpływa na interdyscyplinarny charakter kierunku obejmującego trzy podstawowe perspektywy  lingwistyczną, medyczną i społeczną. Studia na kierunku Logopedia kształcą specjalistów i przygotowują do pracy w różnorodnych placówkach i środowiskach, m.in. gabinetach logopedycznych, poradniach logopedycznych, szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, a także placówkach oświatowych (warunkiem jest ukończenie wybieralnego modułu nauczycielskiego). Program obejmuje 870 godzin zajęć konwersatoryjnych, warsztatowych i seminaryjnych; w trzecim semestrze słuchaczki/słuchacze odbywają półroczne  praktyki zawodowe (480 godz.)  w różnego typu placówkach, w których mogą pracować logopedzi (np. poradniach logopedycznych, szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, gabinetach). Absolwentki/absolwenci są w pełni przygotowani do wykonywania zawodu: logopeda.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/logopedia/

Rekrutacja na studia na kierunku LOGOPEDIA:
studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)

LOGOPEDIA Z JĘZYKIEM POLSKIM JAKO OBCYM

studia stacjonarne I stopnia, profil ogólnoakademicki (język wykładowy: polski)

Jeśli lubisz pomagać ludziom, jesteś wrażliwy na potrzeby innych – przyjdź do nas. Nauczymy Cię, jak pomagać skutecznie! Zawód logopedy stwarza szerokie możliwości pomagania i czerpania z tego faktu dużej satysfakcji. To zawód wymarzony dla altruistów i osób wrażliwych na potrzeby innych, dla których istotną wartością jest dobro drugiego człowieka.

Chcesz pomagać? Możesz! Logopeda pomaga dzieciom, u których mowa się nie rozwija lub rozwija się z opóźnieniem, pomaga też osobom dorosłym, u których z różnych przyczyn dochodzi do zaburzeń mowy lub utraty wcześniej wykształconych umiejętności mówienia lub/i rozumienia. To specjalista, który zajmuje się wszystkimi aspektami procesu komunikacji, w najszerszym z wszystkich nauk zakresie – od normy i czuwania nad prawidłowym rozwojem mowy (logopedia wychowawcza: profilaktyka i wczesna interwencja), jej doskonalenie (logopedia artystyczna) po patologię – zaburzenia komunikacji; odstępstwa od normy językowej, rozwojowej (logopedia specjalna). Absolwentki i absolwenci studiów Logopedia z językiem polskim jako obcy otrzymują częściowe przygotowanie zawodowe w zakresie logopedii ogólnej i pełne uprawnienia z obszaru glottodydaktyki polonistycznej. Osoby kończące kierunek znajdą zatrudnienie w różnych placówkach prowadzących nauczanie języka polskiego jako obcego.

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://wfil.uni.opole.pl/logopedia-z-jezykiem-polskim-jako-obcym/

Rekrutacja na studia na kierunku LOGOPEDIA Z JĘZYKIEM POLSKIM JAKO OBCYM:
studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)