Germanistik na UO – co nas wyróżnia?

 

Germanistik to studia germanistyczne o języku, kulturze i wybranych dziedzinach życia codziennego w krajach niemieckojęzycznych. Po ukończeniu germanistyki będziesz swobodnie posługiwać się językiem niemieckim w przyszłej wymarzonej pracy. Możesz np. pracować w biznesie, zostać tłumaczem, opiekunem klienta, pracownikiem branży nowoczesnych usług dla biznesu, lektorem, dziennikarzem, animatorem kultury.

Gwarantujemy Ci najwyższą jakość kształcenia.

Kameralne grupy w ramach studiów germanistycznych zapewnią Ci szansę na indywidualny kontakt z wykładowcami – możesz zaangażować się w projekty naukowe i kulturalne. Nasza germanistyka współpracuje z wiodącymi firmami, szkołami i instytucjami kultury w regionie. Masz zatem liczne okazje, by uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez naszych partnerów, uczestniczyć w niemieckojęzycznych wydarzeniach kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, dzięki którym będziesz rozwijać swoje zainteresowania oraz zdobywać niezbędne umiejętności i kompetencje.

 

Chcesz zdobywać kompetencje i wiedzę za granicą? Germanistyka na Uniwersytecie Opolskim to najlepszy wybór!

 

W trakcie studiów germanistycznych możesz skorzystać z programów stypendialnych, dzięki którym zdobędziesz dodatkowe kompetencje na partnerskich uczelniach zagranicznych lub weźmiesz udział w kursach językowych. Masz szansę wziąć udział w zagranicznych wyjazdach studyjnych, a nawet zwiedzić słynne jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie, Wiedniu czy Dreźnie.

Ale to nie wszystko – Germanistik to nie tylko germanistyka od podstaw. Po zaliczeniu pierwszego semestru wybierasz jeden z 2 modułów tematycznych, dzięki któremu możesz rozwijać swoje pasje:

 • Jeśli marzysz o karierze tłumacza, własnym biurze lub przekładzie konferencyjnym dla różnych instytucji, wybierz moduł TRANSLATORIK.
 • DEUTSCH IN RECHT UND WIRTSCHAFT to propozycja dla osób zainteresowanych pracą w biznesie i zgłębianiem wybranych zagadnień oraz słownictwa z dziedziny prawa i ekonomii..
 • Jeżeli widzisz się w przyszłości w roli nauczyciela lub lektora, odpowiednią opcją będzie dla Ciebie moduł nauczycielski oferowany na studiach germanistycznych II stopnia. Jego ukończenie da Ci bowiem uprawnienia do nauczania języka niemieckiego na wszystkich poziomach.

Aby rozpocząć studia na kierunku Germanistik, musisz zarejestrować się online i podać wyniki pisemnych egzaminów maturalnych z języka polskiego i z niemieckiego.

Germanistyka na Uniwersytecie Opolskim czeka na Ciebie!

 

#dlaczegoOpolskaGermanistyka

„Germanistyka na Uniwersytecie Opolskim to studia na wysokim poziomie otwierające drzwi do wielu miejsc zatrudnienia. Germaniści są bardzo potrzebni w naszym regionie” – twierdzi Dagna, nasza absolwentka.

Jak twierdzi nasza studentka Martyna, ten kierunek to „rozwój osobisty, możliwość poszerzania horyzontów, warsztaty, konferencje naukowe, wycieczki, pierwsze sukcesy i wspaniałe relacje. To miejsce, w którym ma się poczucie bycia u siebie, w rodzinie.”

Zapoznaj się też z naszym nowym kierunkiem: Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej

 

Masz jakieś pytania? Napisz do nas! Więcej o Kierunku Germanistik opowie Ci nasz koordynator:

 

dr Sebastian Maślanka

E-mail: sebastian.maslanka@uni.opole.pl


 • Germanistik
 • Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej

 

W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji, napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.pl

 

<< powrót do strony Studia I Stopnia

 

 

ABC rekrutacji


 

Zasady Kwalifikacji

 • Egzamin maturalny z języka polskiego i języka niemieckiego

Wymagane dokumenty

 • Świadectwo maturalne lub równoważne

Najważniejsze daty

 • 19.04.2024 – rozpoczęcie rejestracji kandydatów w IRK
 • 12.07.2024 – ostatni dzień rejestracji i wniesienia opłaty
 • 18.07.2024 – wyniki I terminu rekrutacji
 • 26.07.2024 – ostateczny termin złożenia dokumentów
 • 01.10.2024 – rozpoczęcie roku akademickiego

Germanistik w pigułce


 

Strona kierunku

Moduł do wyboru

 • Tranlsatorik
 • Deutsch in Recht und Wirtschaft
 • Erweitertes Englisch
 • Deutschdidaktik

Germanistyka na Uniwersytecie Opolskim