Zainteresowania badawcze:
komunikacja międzykulturowa,
badania nad humorem,
językoznawstwo synchroniczne,
analiza dyskursu,
semiotyka,
stylistyka,
lingwistyka płci
studia azjatyckie
Jest autorką m.in. monografii Chińskie ślady w polskich dyskursach współczesnych (2018), Polski dowcip etniczny. Stereotyp a tożsamość (2008) i O dowcipach polskich i angielskich. Analiza językowo-kulturowa (2000) oraz współredaktorką książek Humorous Discourse (2017), Communicational Styles. Culture’s Software (2015) , Humor polski (2014), Polish Humour (2012), Hungarian Humour (2012). Termin w językoznawstwie (2012), Poland and Estonia. Creativity and Tradition in Cultural Communication (tom 1. 2012), tom 2. Perspectives on national and regional identity ( 2013) oraz Świat humoru (2000). Opublikowała w czasopismach oraz tomach zbiorowych krajowych i zagranicznych około stu publikacji.
Jest wieloletnią członkinią towarzystw naukowych w tym International Society for Humor Studies – w Zarządzie (ISHS Exectutive Board Member 2020-2024). Brała udział w ponad siedemdziesięciu konferencjach naukowych na całym świecie, występowała z wykładami gościnnymi m.in. w USA, na Tajwanie, w Japonii, Estonii, Rosji, Hiszpanii, Grecji i Rumunii.
Prowadzi badania z liczną grupą naukowców z różnych części świata w ramach projektów związanych z komunikacją międzykulturową i humorem. Byłą beneficjentką wielu grantów, w tym dwukrotnie kierownikiem grantu realizowanego z Estońską Akademią Nauk.
Przez wiele lat związana z czasopismem “Stylistyka”, obecnie jest redaktorką naczelną “The European Journal of Humour Research” oraz współredaktorką czasopisma „Tertium Linguistic Journal/ Tertium. Półrocznik Lingwistyczny”. Współpracuje jako recenzentka lub członkini komitetów redakcyjnych z 19 czasopismami krajowymi i 13 zagranicznymi, opiniowała do druku publikacje zwarte dotyczące różnych aspektów językoznawstwa, brała udział w osiemnastu przewodach habilitacyjnych i recenzowała piętnaście doktoratów, opiniowała przewody profesorskie.
Zaangażowana w system certyfikacji języka polskiego jako obcego wiele lat pełniła funkcję Członka Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
Na macierzystej uczelni była m.in. prodziekanem ds. naukowych, członkinią Rady Naukowej UO i przewodniczącą komisji doktorskich z zakresu językoznawstwa. Nauczała 29 różnych przedmiotów i wypromowała ośmiu doktorów.
Absolwentka studiów językoznawczych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, od czasów studiów doktoranckich związana z Uniwersytetem Opolskim - najpierw w Instytucie Filologii Polskiej, później w Instytucie Filologii Angielskiej a obecnie zatrudniona jest w Katedrze Filologii Angielskiej Instytutu Językoznawstwa.
Wydział Filologiczny
plac Kopernika 11,
45-040 Opole
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382