Serdecznie zapraszamy na pokaz filmów dokumentalnych, które powstały podczas trzeciej edycji szkoły letniej SPOTLIGHT w tym roku w Bukareszcie. To wydarzenie specjalne Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, 10 października o godzinie 19.00. (Link: https://festiwal.opolskielamy.pl/program/wydarzenia-towarzyszace/spotlight/)

Szkoła letnia SPOTLIGHT jest finansowana przez Uniwersytet St. Gallen i współorganizowana przez Uniwersytet Opolski. Biorą w niej udział studenci z sojuszu FORTHEM oraz wybrani studenci z całej Europy. Podczas 3. edycji powstały 4 krótkie dokumenty dotyczące relacji ludzi z architekturą i miejscami w Bukareszcie:

• Hands, reż. Elisa Greco, Julia Ślusarczyk, Hanne Ates, 8’23”
  • Obor, reż. Romelia Calin, Jetske Kolaczek, 7’40”
  • 7th sector, reż. Romelia Calin, Jetske Kolaczek, 5’36”
  • Under the hat of Caragiale, reż. Radoslava Kuneva, Benjamin Rossmann, Sarah Silbernagel, 9′

Filmy są efektem pracy badawczej metodami wizualnymi, które płynnie łączą funkcję poznawczą i komunikacyjną. Podejmują tematy starości i przynależności w środowisku graczy, migracji i budowania wspólnoty, agresywnych interakcji kapitalizmu i przestrzeni miejskiej, a także “współlokatorów kultury”, pracujących na zapleczu teatru narodowego w Bukareszcie.

Tegoroczna edycja szkoły letniej “SPOTLIGHT. Audiovisual capturing of dynamics of place attachment and identity in Central and Eastern Europe. Summer school on documentary filmmaking in social sciences” odbyła się we współpracy z rumuńskim Narodowym Uniwersytetem Filmu i Teatru,  a zajęcia i produkcję filmów współ-prowadzili: dr Karina Gaibulina, dr Agnes Eross (HUN-REN Budapeszt), (Clara Kleininger-Wanik (Katedra Socjologii), dr Michał Wanke (Katedra Nauk o Kulturze) z UO, a także prof. Patricia Bermudez z Katedry Antropologii Wizualnej Uniwersytetu FLACSO w Quito w Ekwadorze, która wcześniej prowadziła zajęcia w UO w ramach programu Erasmus+. Zajęcia szkoły letniej zamknęło interdyscyplinarne seminarium “SPOTLIGHT: Staring at People. Interdisciplinarity and ambiguity of playing with the visibility of humans in cities”.

Serdecznie zapraszamy na pokaz i dyskusję!