Z językami obcymi w przyszłość

Kilkudziesięciu licealistów gościło w poniedziałek 15 października 2018 r. w Auli Błękitnej Collegium Maius. Pracownicy Wydziału  Filologicznego spotkali się tam z młodymi ludźmi na panelu pod hasłem „ Z językami obcymi w przyszłość”. Zorganizował go Wydział Filologiczny w porozumieniu z Akademickim Centrum Karier w ramach  Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Uczestnikami panelu byli prof. Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego; dr hab. Łukasz Grabowski, prof. UO, mgr Marek Pawelec i mgr Katarzyna Olewińska – tłumacze. Moderatorem spotkania był dr hab. Daniel Pietrek, prof. UO.

Danuta Jazłowiecka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, wielka orędowniczka językowego kształcenia, która nie mogła przybyć na spotkanie, zwróciła się do młodych ludzi za pośrednictwem nagrania zaprezentowanego w Auli Błękitnej.

Podczas spotkania licealiści i maturzyści usłyszeli o tym, jakie perspektywy zawodowe daje dobra znajomość języków obcych, co trzeba zrobić, żeby zdobyć odpowiednie kompetencje w zakresie języka obcego i jak rozwijać swoje pasje językowe.

Uczestnicy panelu podkreślali, że w obecnej dobie do zdobycia mocnej pozycji zawodowej w dużych międzynarodowych firmach zwykle nie wystarczy już znajomość języka angielskiego, ale co najmniej jeszcze jednego języka obcego, na przykład rosyjskiego czy niemieckiego. Opowiadali, że zawód tłumacza jest zawodem zwykle dość intratnym, jednak często niesie ze sobą wielką dawkę stresu, czego przykładem może być tłumaczenie symultaniczne, wymagające ciągłej wytężonej uwagi, szybkiego tempa pracy, oczywiście doskonałej znajomości języka, a także – czasem – umiejętności improwizacji, kiedy na przykład mówca zgubi wątek i trudno mu, a tym bardziej tłumaczowi zbliżyć się do oczekiwanej puenty.

Często po sesji tłumaczeń jesteśmy po prostu wyczerpani i pędzimy, by uzupełnić stracone kalorie – opowiadała Katarzyna Olewińska, tłumaczka symultaniczna.

Uczestnicy panelu podkreślali, że choć tłumaczenia stanowią dla nich ważne lub mniej ważne  źródło dochodu, to zajmują się nimi przede wszystkim z pasji – uprawiają zawód, który przynosi im ogromną satysfakcję. – No a przy okazji otwiera wiele drzwi – zwracali się do młodzieży.  

Prof. Joanna Czaplińska podkreśliła, że Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego oferuje swoim studentom dostęp do wszelkich najnowocześniejszych metod nauki języków obcych, z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki.

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym, zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.

ZOBACZ FILM

GALERIA ZDJĘĆ

     

Udostępnij post

Skip to content