Serdecznie zapraszamy Państwa na wykład pt. „Włoski styl życia”, który wygłosi pani dr hab. Anna Ledwina, prof. UO, z Katedry Literatury Francuskiej i Frankofońskiej. Wykład będzie miał miejsce 1.06.2023 o godzinie 19:00 i jest organizowany w ramach „Czwartkowych Spotkań z Nauką”. Wydarzenie odbędzie się zdalnie, a żeby połączyć się wystarczy kliknąć w link: https://fb.me/e/1aBLpn22W

Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu:

Elegancja jest formą inteligencji, powiedział Giorgio Armani. Ale jest ona także jedną z form kultury. Włosi nie byliby najelegantszym krajem Europy, gdyby nie stała za nimi wielowiekowa tradycja architektury, sztuki i wyrafinowanego stylu życia. To słynny Genius Italicus, połączenie życia i sztuki, stanowi fundament tego, co widzimy na ulicach włoskich miast. Wyważenie proporcji między tym, co klasyczne, nowe, indywidualne i modne. Piękno dominuje nad funkcjonalnością. We Włoszech design jest elementem stylu życia i sprawą narodową. Jest częścią codzienności na równi z modą i kuchnią. Zasada jest prosta. Jak się ubierasz, tak mieszkasz, jesz (a raczej biesiadujesz) i się bawisz. Tak po prostu żyjesz.
A jak żyje Włoch? Od urodzenia jest otoczony ze wszystkich stron sztuką, architekturą i oszałamiającą przyrodą. Ma więc podwyższone standardy estetyczne, nawet jeśli o tym nie wie. I właśnie na tym, wydaje się, polega istota włoskiego stylu życia.

Autorką plakatu jest Dominika Płaczek.