Uroczyste zamkniecie tegorocznej edycji Akademii, tym razem przebiegającej pod hasłem „Z językami dookoła świata” miało miejsce 27 kwietnia 2019 r. w Auli Błękitnej. Zanim jednak w obecności pani dziekan Wydziału Filologicznego prof. Joanny Czaplińskiej rozdano dyplomy, odbyły się ostatnie, niezwykle ciekawe zajęcia – z języka chińskiego.  

Fascynująca podróż do Chin

W egzotyczną podróż do Chin zabrały uczestników lektorki języka chińskiego z Centrum Współpracy Polska-Chiny, z Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Wykład rozpoczął się od sprawdzenia wiedzy uczestników Akademii na temat Chin. Młodzi poligloci dowiedzieli się, że Chiny to ogromny kraj, którego populacja liczy  ok. 1,4 miliarda osób, bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym i językowym. Pierwszą stacją podróży po Chinach była stolica kraju, Pekin – miasto, w którym żyje 20 milionów mieszkańców, którego centrum stanowi słynny plac Tian’an men. Tuż obok znajduje się tzw. „Zakazane Miasto” czyli obwarowana i otoczona fosą siedziba cesarska, wzniesiona na rozkaz Cesarza Yongle, po tym jak przeniósł on stolicę ówczesnych Chin z Nankinu do Pekinu.

Obowiązkowym punktem wizyty w Chinach jest oczywiście Wielki Mur, liczący 21196,18 km długości, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Kolejnym przystankiem wyprawy po Chinach było miasto Harbin, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang, założona w 1898 roku w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego, ze względu na srogie zimy zwana również „mroźnym miastem”. To tam od ponad 30 lat organizowany jest międzynarodowy festiwal rzeźby, podczas którego powstają imponujące, podświetlane nocą budowle ze śniegu i lodu o wysokości dochodzącej do 50 m.

Jednym z najważniejszych historycznych miast chińskich jest Xi’an – ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi. Powstało ono ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak łączący Chiny z Europą. Główną atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu miasta mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią. Są to gliniane figury naturalnej wielkości żołnierzy ustawionych w szyku bojowym.

Podczas podróży po Chinach warto ponadto odwiedzić Shanghai – drugie pod względem wielkości miasto tego kraju o ponad 1000-letniej historii, a jednocześnie posiadające nowoczesną architekturę, z licznymi wieżowcami, jeden z największych portów na świecie oraz Guangzhou –słynące m.in. z ponad 600-metrowej, najwyższej w Chinach wieży widokowej i katolickiej katedry przypominającej paryską Notre Dame.

Podczas podróży zawsze warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak np. kaczka po pekińsku, guobaorou (chrupiąca słodko-kwaśna wieprzowina), roujiamo (rodzaj chińskiego „hamburgera”), liang pi (zimny makaron z mąki pszennej z surowymi warzywami, kiełkami fasoli i sosem przygotowanym z chińskiej pasty sezamowej), pierożki dim sum (z mięsem i krewetkami).

W końcowej części wykładu przyszedł czas, aby nauczyć się choć kilku słów po chińsku. Podczas warsztatów młodzi poligloci zgłębiali tajniki kaligrafii chińskiej. Przy użyciu pędzelka i tuszu uczyli się pisać chińskie litery i cyfry.

Dyplom na pamiątkę, globus w prezencie

Podczas uroczystego zakończenia tegorocznej Akademii Młodego Poligloty pani dziekan Wydziału Filologicznego prof. Joanna Czaplińska, wręczyła każdemu z obecnych uczestników okolicznościowy dyplom oraz symboliczny upominek –  globus – mający przypominać motto III edycji Akademii: „Z językami dookoła świata”. Na koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie oraz wyrzucenie w górę biretów.

Prowadzenie: Lektorki języka chińskiego z Centrum Współpracy Polska-Chiny, Instytut Konfucjusza – Li Mengtong, Zhao Weiwen, Xie Yichao, Cheng Wanhao.

Wolontariusze: Weronika Chachuła, Klaudia Juszczak, Patrycja Bujko, Damian Śliwiński, Alicja Portas, Aleksandra Kapij, Alina Malozemova.

Zdjęcia: Małgorzata Jokiel, Agnieszka Klimas

Wszystko o III edycji Akademii Młodego Poligloty 2018/2019

W III edycji Akademii Młodego Poligloty Wydziału Filologicznego UO uczestniczyło 50 dzieci w wieku 9-10 lat, głównie  z Opola i okolic, Nysy, Kluczborka.

Od listopada 2018 do kwietnia 2019 odbyło się 8 półtoragodzinnych spotkań w soboty, każde poświęcone innemu językowi (niderlandzkiemu, hiszpańskiemu, rosyjskiemu, niemieckiemu, angielskiemu, francuskiemu, czeskiemu i chińskiemu) oraz krajowi, w którym mówi się w danym języku; każde zajęcia składały się z krótszej części wykładowej oraz dłuższej warsztatowej; zajęcia odbywały się w Collegium Maius.

Prowadzili je głównie wykwalifikowani pracownicy Wydziału Filologicznego UO oraz gościnnie: pani Maria Sadłoń (nauczycielka języka hiszpańskiego w PSP nr 15) i lektorki języka chińskiego z Centrum Partnerstwa Polska-Chiny, Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej.

W organizacji i przeprowadzeniu zajęć pomagali studenci-wolontariusze, organizowani przez Radę Studencką Wydziału Filologicznego, a w szczególności przez pełnomocniczkę ds. AMP, Weronikę Chachułę.

– Podobnie jak w ubiegłych latach III edycja Akademii cieszyła się dużym powodzeniem, nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych, a również w trakcie trwania zajęć zgłaszali się kolejni zainteresowani rodzice – podsumowuje dr Małgorzata Jokiel, koordynatorka tegorocznej edycji AMP. – Mieliśmy do czynienia z wieloma entuzjastycznymi reakcjami na zajęcia AMP ze strony uczestników, o czym świadczą m.in. wyniki ankiet przeprowadzanych wśród nich po każdych zajęciach, jak i ze strony ich rodziców i opiekunów, czemu dawali wyraz w rozmowach i poprzez media społecznościowe – dodaje dr Jokiel.

Organizatorzy Akademii mają nadzieję na kontynuację projektu w kolejnych latach.