Studenckie Koło Naukowe ONOMA

Studenckie Koło Naukowe Onoma to jednostka z wieloletnią tradycją, funkcjonująca przy Instytucie Językoznawstwa Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Opolskim. Koło przeszło w ostatnich latach metamorfozę i pod wpływem aktywnie działających w nim członków rozszerzyło swoją działalność na wszystkie gałęzie językoznawstwa, a szczególnie upodobało sobie chwilowo tematy związane z socjolingwistyką, językiem inkluzywnym, linguistic landscape oraz językowym obrazem świata. 

Koło aktywnie prowadzi różnorodne badania naukowe, m.in. badania komparatystyczne feminatywów, maskulatywów oraz neutratywów w  języku fińskim i polskim. Od wielu lat inspiruje również młodych ludzi w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych do poszerzania swojej wiedzy, organizując cykliczny Konkurs Wiedzy o Języku Polskim. Uczniowie mają okazję sprawdzić się nie tylko w kwestii wiedzy z zakresu literatury, gramatyki czy ortografii, lecz również pod względem retoryki, w oratorskiej części konkursu. 

Poza działaniami naukowymi prowadzi także działania popularyzatorskie, promując naukę, a szczególnie językoznawstwo w różnego rodzaju warsztatach, m.in.podczas tradycyjnych „Podwieczorków z Onomą”, jak również we współpracy z konsorcjum uniwersytetów europejskich Forthem. Działaniem popularnonaukowym na szerszą skalę, którego podjęło się w roku akademickim 2023/2024, jest „Semestralnik Językoznawczy”, w którym członkowie Koła mają możliwość publikowania artykułów popularnonaukowych o tym, co szczególnie ich interesuje, tworząc nową platformę do działalności twórczej i dzielenia się wiedzą ze społecznością akademicką. 

Koło przyjmuje z otwartymi ramionami każdego, kto chciałby zaangażować się w jego działalność i stać się częścią powoli rosnącego grona młodych osób badających język. 

Kontakt

„Semestralnik Językoznawczy”

„Semestralnik Językoznawczy” to czasopismo popularnonaukowe poświęcone tematyce językoznawczej, które ukazuje się dwa razy do roku, towarzysząc kolejnym semestrom akademickim. Jest owocem pasji i zaangażowania Studenckiego Koła Naukowego Onoma, działającego pod egidą Instytutu Językoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim.

Głównym celem pisma jest stworzenie przestrzeni dla osób studenckich, w której mogą dzielić się swoją pasją do nauki, eksplorować zainteresowania oraz prezentować osiągnięcia. Misją redakcji SJ jest nie tylko promowanie wiedzy językoznawczej, lecz również rozwijanie umiejętności pisarskich i badawczych młodych osób akademickich oraz zachęcanie ich do uczestnictwa w dyskusjach naukowych.

Czasopismo znajduje się pod patronatem i opieką merytoryczną Instytutu Językoznawstwa, a przy redakcji działa rada naukowa składająca się z osób pracowniczych Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki temu, zachowując wysoki poziom merytoryczny, pismo inspiruje do poszerzania horyzontów i angażowania się w rozwój dziedziny językoznawstwa.

Patronat

Skład redakcji

Opiekunka: mgr Katarzyna Preuhs

Przewodnicząca: Marta Wacławczyk

Rada naukowa: dr Anna Andrzejewska; dr hab. Danuta Lech-Kirstein, prof. UO; dr hab. Marzena Makuchowska, prof. UO; prof. dr hab. Jolanta Nocoń; dr Julia Piotrowska; mgr Katarzyna Preuhs; dr hab. Anna Tabisz, prof. UO

Komitet merytoryki: Alicja Bulak, Lilianna Chomicz, Oliwia Doszczak, Kacper Kozdraś, Marta Wacławczyk

Redakcja językowa: Alicja Bulak, Agnieszka Janiszewska, Weronika Kłysz, Kacper Kozdraś, Anna Mularczyk

onoma

Językowe oblicza tożsamości

Numer 1: zima 2023/24

Skip to content