Wytyczne dotyczące przygotowania prac licencjackich/magisterskich i egzaminów dyplomowych dla programów ogólnoakademickich i praktycznych od roku akademickiego 2020/2021

  1. Informacje ogólne

Wytyczne dotyczące prac licencjackich*/magisterskich** i egzaminów dyplomowych są oparte na procedurach przygotowywania, składania prac dyplomowych i przeprowadzania egzaminów; regulaminie studiów UO oraz na zarządzeniach wydanych przez Rektora UO i Dziekana Wydziału Filologicznego.

Prace licencjackie i magisterskie są tworzone w ramach (pro)seminarium licencjackiego*/magisterskiego** (i/lub w ramach przedmiotu: przygotowanie pracy dyplomowej). Student wybiera seminarium z propozycji zgłoszonych przez Instytut Językoznawstwa oraz Instytut Nauk o Literaturze (z zakresu: językoznawstwa, lingwistyki stosowanej, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, przekładoznawstwa, komunikacji i badań interdyscyplinarnych). Opisy seminariów znajdują się na stronach internetowych kierunków prowadzonych na Wydziale Filologicznym i w systemie USOS.

Pracę dyplomową student przygotowuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego. Prowadzący seminarium jest promotorem pracy.

Praca dyplomowa przygotowywana jest w języku wykładowym programu studiów. Od studenta wymaga się określonego poziomu zaawansowania (C1*/C2**, o ile nie określono inaczej).

 

  1. Praca jako element programu studiów

Praca dyplomowa to autorskie opracowanie problemu badawczego wykonane pod kierunkiem promotora. Powinno się w niej uwzględnić efekty uczenia się dla danego kierunku i obszar badawczy z zakresu nauk humanistycznych/społecznych zgodny z opisem seminarium.

Brzmienie tytułu pracy (w języku pracy oraz w języku polskim i angielskim) uzgadniane jest ze studentem najpóźniej do drugiego tygodnia ostatniego semestru studiów. Kolegium Dziekańskie zatwierdza temat pracy dyplomowej, a także akceptuje wskazanego przez promotora recenzenta.

Zmiana już zatwierdzonego tematu pracy wymaga ponownego zatwierdzenia.

_________________________________________________
Informacje oznaczone * odnoszą się wyłącznie do programów licencjackich.
   Informacje oznaczone ** odnoszą się wyłącznie do programów magisterskich.
   Nieoznaczone informacje odnoszą się do obu stopni.

 

  1. Podstawowe wymogi pracy

 

Student realizujący profil ogólnoakademicki zobowiązany jest napisać pracę licencjacką/magisterską w formie rozprawy naukowej (na wzór artykułu badawczego, raportu z badań, eseju akademickiego) na podstawie przeczytanej literatury przedmiotu i przeprowadzonych badań wybranego materiału. Główna część pracy może obejmować przegląd literatury prezentującej teoretyczny/metodologiczny kontekst pracy lub*/i** opartą na źródłach naukowych prezentację aktualnego stanu badań zawierającą odautorski komentarz, a także część analityczną przedstawiającą wyniki przeprowadzonych badań (ilościowych, jakościowych, krytycznych itp.) i ich interpretację z wykorzystaniem metodologii odpowiedniej dla postawionej (hipo)tezy badawczej. Praca powinna mieć spójną i przejrzystą strukturę, odzwierciedlającą logiczne uporządkowanie argumentacji.

 

Studenci realizujący profil praktyczny mają do wyboru:

  • pracę w formie rozprawy (patrz powyżej);
  • pracę w formie projektu (patrz poniżej);
  • pracę mieszaną łączącą cechy obu form (wymagana jest akceptacja promotora).

 

Praca licencjacka/magisterska w formie projektu polega na zaproponowaniu praktycznego rozwiązania problemu wraz z jego opisem i ewaluacją sposobu jego zastosowania lub propozycją wdrożenia. Projekt może przybrać formę tłumaczenia, słownika tematycznego, katalogu, bazy danych, zredagowanego zbioru tekstów pierwotnych, krytycznego komentarza do zbioru tekstów pierwotnych, wystawy, kompletu materiałów dydaktycznych, cyklu lekcji/warsztatów, produkcji medialnej (audio, wideo, reportaż dziennikarski), nagranego wywiadu, podręcznika/poradnika językowego, indywidualnej terapii, publicznej prezentacji/pokazu, strony internetowej, kampanii promocyjnej itd. Jeżeli projekt ma być prezentowany publicznie, wymagane jest, by jego dokumentacja  (np. zdjęcia z wydarzenia, zrzuty ekranów) została zebrana i opublikowana w załącznikach do pracy.

 

  1. Wymogi formalne pracy

4.1 Długość pracy 20-50*/50-100** stron.

4.2 Układ (szczegóły można znaleźć we WZORZE pracy licencjackiej*/magisterskiej**):

  • strona tytułowa wg wzoru obowiązującego na Uniwersytecie Opolskim. Tytuł pracy w języku pracy oraz jego tłumaczenie w języku angielskim (polskim o ile językiem pracy jest język obcy);
  • spis treści/tabel/rysunków;
  • wprowadzenie powinno zawierać – w rozprawie: określenie problemu badawczego, cel i kontekst badania, (hipo)tezę/pytanie badawcze, materiał badawczy oraz informację o strukturze pracy; w projekcie: określenie problemu, który należy rozwiązać, właściwości rozwiązań aplikacyjnych, użyte metody, zadania/fazy/wyniki wdrożenia praktycznego rozwiązania;
  • część główna – w rozprawie: 2-4 rozdziały; w projekcie:  co najmniej 1/3 części  powinna dotyczyć zastosowania proponowanego produktu/artefaktu, co najmniej 1/3 części powinna zawierać materiał opisowy, objaśniający i oceniający projekt oraz dokumentację z jego publicznej prezentacji;
  • zakończenie – w rozprawie: podsumowanie najważniejszych punktów, odpowiedzi na pytania badawcze, wnioski i uogólnienia wynikające z argumentów postawionych w pracy, implikacje i ograniczenia badań; w projekcie: streszczenie projektu wdrożeniowego, zalety i ograniczenia proponowanego rozwiązania, zalecenia;
  • bibliografia zawierająca minimum 15*/30 ** źródeł naukowych;
  • opcjonalnie załączniki (np. kwestionariusze, dokumentacja tekstowa lub fotograficzna);
  • jednostronicowe streszczenie w języku polskim i 4-5 słowa kluczowe;
  • jednostronicowe streszczenie w języku angielskim i 4-5 słowa kluczowe;
  • jednostronicowe streszczenie w języku oryginału i 4-5 słowa kluczowe.

4.3 Formatowanie – czcionka (12 Times New Roman lub 12 Arial), odstęp linii (1,5) i ustawienia marginesu standardowe, dwustronne wyrównanie; bez odstępu przed/po linijce i między akapitami. Numery stron należy umieścić na dolnym marginesie pośrodku, z pominięciem stron: tytułowej, ze spisem treści, ze spisem rysunków i tabel. Nie należy pozostawiać pustych stron. Ilustracje, wykresy lub tabele, które nie są własną pracą autora, powinny posiadać przypisy. Każda część, o której mowa w pkt 4.2, powinna zaczynać się od nowej strony.

4.4 Styl cytatów i bibliografii – przyjęty układ zalecony przez promotora.

_______________________________________________________________
 W szczególnych uzasadnionych przypadkach studenci profilu akademickiego będą mogli przygotować projekt aplikacyjny lub pracę mieszaną.
 Ustawienia można znaleźć we WZORZE pracy licencjackiej*/magisterskiej**.

 

  1. Weryfikacja i ocena pracy

Ocena pracy powstaje na bazie:

  • raportu antyplagiatowego wykluczającego naruszenie praw autorskich, na podstawie którego promotor zatwierdza pracę. Jeśli zostanie wykryty plagiat, student automatycznie otrzymuje ocenę negatywną i zostaje skierowany do komisji dyscyplinarnej;
  • dwóch recenzji pracy (promotora oraz recenzenta).

Końcowa ocena pracy jest średnią ważoną ocen promotora i recenzenta (wzór formularza oceny jest dostępny w systemie APD).

W ocenie rozprawy/projektu bierze się pod uwagę: oryginalność ujęcia tematu, rzetelne podejście do problemu, jakość analizy i interpretacji, efektywność w rozwiązywaniu problemu praktycznego, zgodność pomiędzy celami i założeniami a wynikami i wnioskami, możliwość zastosowania proponowanych rozwiązań, a także formalne aspekty tekstu.

 

  1. Składanie i archiwizacja pracy

6.1 Promotorzy są zobowiązani do przedstawienia Kolegium Dziekańskiemu listy tytułów prac (w językach polskim i angielskim) oraz nazwiska proponowanych recenzentów. Po akceptacji listy przez Kolegium Dziekańskie wersja elektroniczna tematów jest przekazywana do dziekanatu, który rozpoczyna proces archiwizacji pracy w systemie USOS poprzez wpisanie nazwisk i tytułów prac do systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD).

 

6.2 Po akceptacji pracy przez promotora student jest zobowiązany do zamieszczenia w systemie APD (apd.uni.opole.pl):

  • streszczenia w językach polskim i angielskim;
  • słów kluczowych w językach polskim i angielskim;
  • pliku w formacie PDF zawierającego pełną wersję pracy (nazwa pliku: nazwisko_imiona autora_bieżący rok)

oraz złożenia w systemie APD oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu pracy.

 

6.3 Po otrzymaniu informacji, że praca jest w systemie APD, promotor jest zobowiązany do sprawdzenia, czy:

  • praca zawiera: streszczenie w językach polskim i obcym, słowa kluczowe, plik z pełną wersją pracy oraz czy tytuł pracy jest zgodny z tytułem zapisanym w systemie;
  • praca zawiera wszystkie elementy wymienione w punkcie 4.2.

Jeśli spełnione są wymogi określone w punkcie 6.3.,  promotor zatwierdza pracę w systemie APD i wysyła ją do recenzenta. Egzaminy dyplomowe odbywają się w lipcu lub we wrześniu.

 

6.4 Tydzień przed egzaminem dyplomowym student powinien upewnić się, że elektroniczna karta obiegowa nie zawiera żadnych zobowiązań dotyczących jakiejkolwiek usługi UO. Student wypełnienia formularz kariery absolwenta UO www.kariera.uni.opole.pl/monitoring.

 

  1. Przebieg i dokumentacja egzaminu dyplomowego (obrona licencjacka/magisterska)

 

7.1 W skład komisji wchodzą: przewodniczący, promotor oraz recenzent.

 

7.2 Pytania egzaminacyjne wynikają z efektów uczenia się programu studiów. Egzamin obejmuje:

  • prezentację pracy licencjackiej/magisterskiej (w przypadku pracy naukowej należy przedstawić: cel, tezę, metodologiczne podstawy analiz, wyniki i wnioski; w przypadku projektu: cel, założenia, rezultat/rozwiązanie oraz możliwości wdrożenia);
  • pytanie promotora;
  • pytanie recenzenta;
  • ewentualne pytania dodatkowe.

7.3 Stopień z egzaminu dyplomowego jest średnią ocen obliczoną na podstawie ocen z odpowiedzi na pytania, natomiast ocena końcowa na dyplomie jest obliczana zgodnie z wytycznymi zawartymi w Regulaminie Studiów UO.

  1. Dyplomy

Dyplomy i inne dokumenty są wydawane przez dziekanat. Wniosek o dodatkowy odpis dyplomu w języku obcym absolwent powinien złożyć niezwłocznie po złożeniu egzaminu dyplomowego, tak aby dyplom mógł być wydany w terminie 30 dni od dnia złożenia egzaminu dyplomowego. Student jest zobowiązany do odebrania dyplomu osobiście (po umówieniu się telefonicznie lub mailowo).

 


 

Udostępnij post

Przejdź do treści