Katedra Języków Słowiańskich Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego ma zaszczyt zaprosić na II Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu JĘZYKI SŁOWIAŃSKIE W UJĘCIU DIACHRONICZNYM I SYNCHRONICZNYM
pod tytułem:
Tradycja i nowoczesność
Opole 15–16 maja 2025 roku
Konferencja Tradycja i nowoczesność będzie już drugim spotkaniem z cyklu Języki słowiańskie w ujęciu diachronicznym i synchronicznym. Celem tych spotkań jest naukowa refleksja nad aktualnymi problemami lingwistyki słowiańskiej. Przedmiotem badań są wszystkie języki słowiańskie, które pragniemy poddać oglądowi w perspektywie diachronicznej, synchronicznej, a także porównawczej. Proponujemy podjęcie dyskusji nad językowo-kulturowym dziedzictwem Słowiańszczyzny oraz perspektywami rozwoju języków słowiańskich, a także nad ich wzajemnymi kontaktami, jak również kontaktami z językami niesłowiańskimi. Interesują nas też takie zagadnienia, jak współczesna sytuacja językowa na obszarze Słowiańszczyzny, funkcjonowanie języków w warunkach wielokulturowości i wieloetniczności, jak i słowiańskie dyskursy tożsamościowe i religijne, szczególnie na pograniczach etnicznych, kulturowych i językowych.
Ufamy, że kolejna już konferencja z cyklu Języki słowiańskie w ujęciu diachronicznym i synchronicznym, podobnie jak poprzednia, również będzie platformą wymiany słowiańskiej myśli naukowej i doświadczeń badawczych językoznawców z Polski i zagranicy oraz stanie się impulsem do wyznaczania nowych obszarów badań nad językami słowiańskimi wobec wyzwań współczesności, jakie przed nimi stoją.
W ramach konferencji chcemy poddać refleksji naukowej następujące zagadnienia:
- Badania diachroniczne oraz tendencje rozwojowe języków słowiańskich.
- Współczesna sytuacja językowa na obszarze Słowiańszczyzny.
- Wielojęzyczność i wielokulturowość w perspektywie słowiańskiej.
- Językowo-kulturowy obraz świata Słowian.
- Leksykograficzny opis języków słowiańskich.
- Teolingwistyka słowiańska.
- Nowe kierunki badań w lingwistyce słowiańskiej.
Językami konferencji są wszystkie języki słowiańskie.
Komitet Organizacyjny Konferencji
dr hab. Grażyna Balowska, prof. UO – przewodnicząca
dr hab. Aleksander Gadomski, prof. UO
dr Daniel Borysowski
dr Bożena Dereń
dr Alicja Przyszlak
dr Jadwiga Tarsa – sekretarz