Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w wydarzeniu „Rendez-vous z francuskim”, które odbędzie się 20.03.2023 r., w Międzynarodowym Dniu Frankofonii, w sali widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury w Opolu. Wydarzenie jest przygotowywane we współpracy przez Katedrę Języka Francuskiego UO, Katedrę Literatury Francuskiej i Frankofońskiej UO oraz projekt społeczny Rendez-vous z francuskim 2 działający w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Zapowiadane wydarzenie ma charakter dydaktyczny, naukowy oraz kulturalny.

Celem wydarzenia jest propagowanie języka francuskiego oraz kultury państw frankofońskich, popularyzacja nauki oraz przeprowadzenie zbiórki charytatywnej.
Gośćmi honorowymi wydarzenia będą:
• Mikołaj Rej – uczestnik programu Master Chef, kucharz, Francuz, popularyzator języka francuskiego w Polsce,
• Urszula Chincz – dziennikarka, redaktorka i współprowadząca Dzień Dobry TVN,
• Martyna Dubińska – artystka, wokalistka,
• Katarzyna Urban oraz Mateusz Gurbiel – reprezentanci Polskiej Fundacji dla Afryki z Krakowa,
• Adam Wróbel – mentor olimpiady Zwolnieni z Teorii,
• dr Sonia Szramek-Karcz – językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego,
• dr Lian Chen – językoznawczyni z Cergy Paris Université
• mgr Vanessa Ferreira Vieira – doktorantka w dyscyplinie literaturoznawstwo na Uniwersytecie w São Paulo,
• mgr Olcay Karabag – doktorantka w dyscyplinie literaturoznawstwo na INALCO w Paryżu.

Wydarzenie będzie składało się z trzech paneli:
• panelu naukowego – wystąpią w nim polskie i zagraniczne naukowczynie i doktorantki, które wygłoszą referaty i opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach,
• panelu prezentacyjnego – wystąpią w nim mentor olimpiady Zwolnieni z Teorii, reprezentanci projektu Rendez-vous z francuskim 2 oraz przedstawiciele Polskiej Fundacji dla Afryki z Krakowa,
• panelu rozrywkowego – ta część wydarzenia będzie składała się z koncertu muzycznego w wykonaniu Martyny Dubińskiej, w repertuarze której w tym dniu usłyszymy muzykę francuską, a także loterii charytatywnej (fantowej) i wywiadów z Urszulą Chincz oraz Mikołajem Rejem.

Panel naukowy wydarzenia zostanie zrealizowany hybrydowo z możliwością dołączenia zdalnego. Link do połączenia zostanie udostępniony wraz ze streszczeniami wystąpień i bionotami na kilka dni przed wydarzeniem. Osoby chcące otrzymać link do spotkania mogą również pisać w tej sprawie na adres: pawel.golda@uni.opole.pl

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE, Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Radia Opole.

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania się z plakatem promocyjnym oraz szczegółowym planem wydarzenia.

Zachęcamy Państwa do śledzenia strony Katedr romanistycznych Uniwersytetu Opolskiego w serwisie Facebook oraz na Instagramie:

PLAN WYDARZENIA