Relacja z zajęć AMP z języka niemieckiego – 23.02.2019

Czwarte spotkanie w ramach III edycji AMP poświęcone było językowi niemieckiemu oraz krajom niemieckojęzycznym. Wykład rozpoczął się nietypowo – od występu wokalnego uzdolnionej studentki germanistyki, Zuzanny Herud, dzięki któremu można było się przekonać, że po niemiecku da się pięknie śpiewać.

Młodzi poligloci dowiedzieli się, w jakich państwach mówi się po niemiecku i poznali bliżej trzy najważniejsze z nich. Pierwszą stacją podróży była Austria, kojarząca się uczestnikom m.in. ze sportami zimowymi (a zwłaszcza ze skokami narciarskimi), z diabelskim młynem w wesołym miasteczku na wiedeńskim Praterze oraz z muzyką Mozarta (zdaniem jednego z uczestników uderzająco podobnego do Stanisława Augusta Poniatowskiego!). Była też mowa o kuchni austriackiej i jej sztandarowych daniach: sznyclu po wiedeńsku, omlecie cesarskim, torcie Sachera i słynnych Mozartkugel (czekoladowych pralinkach z nadzieniem orzechowo-pistacjowym). Następnie została poruszona kwestia „języka austriackiego” czy też raczej specyficznych wyrazów używanych tylko w austriackiej odmianie niemczyzny (np. Matura, Spital, Powidl, Karfiol). Poligloci poznali ponadto atrakcje turystyczne Wiednia, zapierające dech w piersiach austriackie krajobrazy alpejskie oraz najpiękniejsze jeziora Austrii.

Dalsza podróż poprowadziła do Niemiec. Gość specjalny, Pan Wikipedia, przedstawił szereg ciekawostek związanych z Berlinem (a zwłaszcza z Bramą Brandenburską i gmachem parlamentu). Kolejnym przystankiem były leżące nieopodal niemieckiej stolicy gorące plaże parku wypoczynku Tropical Islands. Po  nich przyszedł czas na wizytę w parku miniatur w Hamburgu, w najsłynniejszym niemieckim zamku Neuschwanstein oraz na wycieczkę Szlakiem Baśniowym braci Grimm.

Trzecią część wyprawy stanowiła przejażdżka pociągiem po Szwajcarii w poszukiwaniu nietypowych atrakcji turystycznych, wśród których znalazły się fabryka czekolady, szlak latarni, zoo w Zurychu, obrotowa restauracja górska, Muzeum Zegarów oraz wodospad na Renie.

Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało specjalną „czapkę podróżnika”. Uczestnicy ułożyli puzzle przedstawiające obiekty poznane podczas wykładu i utworzyli z nich kolorowy pociąg. Poznali środki lokomocji z podziałem na te, które poruszają się po lądzie, na wodzie i w powietrzu oraz wykonali bilety lotnicze i kolejowe, skasowane następnie przez prawdziwego konduktora. Na tym zakończyła się podróż po krajach niemieckojęzycznych.

Na kolejną wyprawę – do Wielkiej Brytanii i USA – zapraszamy już 9 marca!

Przygotowanie i prowadzenie zajęć:

Klaudia Gabryel, Agnieszka Klimas, Małgorzata Jokiel

oraz studentki specjalności nauczycielskiej: Martyna Nalewaj, Monika Neumann, Laura Pohl

Występ wokalny: Zuzanna Herud

Wsparcie techniczne, zdjęcia i nagranie video: Łukasz Jokiel

Wolontariuszki:

Laura Bartocha, Martyna Brzezińska, Sandra Doktor, Maja Gabryel, Dorota Gołębiowska, Daniela Gurok, Nikola Kotysz, Maja Kufova, Sandra Larysz, Anna Małek, Weronika Mincer, Nikola Niestrój, Edyta Pełka, Jessica Pielenga, Zuzanna Piontek, Dominika Piszczan, Dagmara Żyłka

Wolontariusze:

Norbert Drozd, Marcin Langner

Więcej zdjęć na stronie: https://www.amazon.com/photos