W sobotę 11 marca 2017 roku (symbolicznie dzień po Święcie UO) w murach naszej uczelni po raz pierwszy zagościli słuchacze Akademii Młodego Poligloty. Projekt uruchomiony na Wydziale Filologicznym ma za zadanie przekonywać, że nauka języków obcych wcale nie musi być trudna i nudna. Jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 lat.

Młodych słuchaczy, na których spore wrażenie wywarła Aula Błękitna w Collegium Maius, przywitała profesor Joanna Czaplińska, dziekan WF, która tłumaczyła, kim jest poliglota, jak wygląda nauka na uniwersytecie i do czego służy studentom np. indeks. Akademicy dostali je chwilę wcześniej, a za każdym razem będą uzyskiwali w nich potwierdzenie udziału w kolejnych zajęciach.

Następnie pierwszy w historii AMP wykład wygłosiła dr hab. Anna Ledwina z Katedry Kultury i Języka Francuskiego. Przybliżyła m. in. francuskojęzyczną wersję Lokomotywy Juliana Tuwima. Po części teoretycznej przyszedł czas na warsztaty przygotowane pod okiem mgr Elżbiety Porady. Ich częścią była zabawa leksykalna oraz przygotowanie własnej wizji lokomotywy.

Dzięki zaangażowaniu całego zespołu pracującego nad przygotowaniem i wdrożeniem projektu, udało się zaproponować dzieciom inny sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia niż siedzenie przed telewizorem czy ze smartfonem w ręku. Kolejne spotkanie już 25 marca.

W związku z dużym zainteresowaniem przyjęciem do grona słuchaczy AMP w kolejnym roku akademickim również będą prowadzone spotkania w jej ramach.