Projekt DAPY (Drug Abuse Prevention for Youth) jest realizowany przez Uniwersytet Harran i Uniwersytet Stambulski w Turcji oraz Uniwersytet w Oslo w Norwegii i Uniwersytet Opolski, a także przez portugalską organizację pozarządową Associação Juvenil de Deão w Portugalii, w ramach programu Partnerstw Strategicznych Erasmus+.  Partnerzy zakończyli już prace nad programem profilaktycznym dla młodzieży tureckiej regionu Sanliurfa, położonego na drodze nielegalnego tranzytu konopi indyjskich z Afganistanu – przez Iran i Turcję – do Unii Europejskiej.

Zakończyły się także badawcze prace terenowe z młodzieżą tamtego regionu, a na podstawie wywiadów zespół, w którym pracują dr Michał Wanke i dr Magdalena Piejko-Płonka oraz prof. Sveinung Sandberg z Uniwersytetu w Oslo, a także dr Ruken Macit z Uniwersytetu Harran w Sanliurfie, opracowuje kolejny artykuł naukowy będący rezultatem intelektualnym projektu. W ostatnich dniach (13–15 września br.) zakończyło się kolejne spotkanie grupy projektowej w Oslo. Badacze odwiedzili także norweskie, miejskie organizacje służb socjalnych pracujące na ulicach Oslo z młodzieżą używającą substancji psychoaktywnych, wzięli udział w seminarium Instytutu Kryminalistyki dotyczącym pisania akademickiego, a dr Michał Wanke poprowadził zajęcia dla studentów kryminalistyki Uniwersytetu w Oslo na temat roli teorii w badaniach użytkowników narkotyków.

Dobiegają końca prace nad wydaniem specjalnym czasopisma „Drugs: Education, Prevention and Policy”, zatytułowanym Cannabis Cultures and Cannabis Markets in Global Perspective. Z kilkudziesięciu nadesłanych artykułów redaktorzy (z grupy projektowej) wybrali 12 manuskryptów z Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych (2), Meksyku (2), Nigerii, Szwecji, Norwegii, Łotwy i Polski, które przeszły już pierwszy etap recenzji. Wśród nich jest tekst opolskich socjologów i socjolożki: dr. Michała Wanke, Marcina Deutschmanna i dr. Magdaleny Piejko-Płonki na temat światów społecznych polskich użytkowników konopi. Tom ukaże się w roku 2022.

Dr Michał Wanke i dr Ruken Macit przygotowali także referat na zbliżającą się (28–29 września) konferencję European Society for Social Drug Research na Uniwersytecie Wiedeńskim pt. Digital prevention in different cultural contexts – the case of DAPY project in Turkey and Poland. Inny referat, zatytułowany Civilizing Process of Cannabis Cultures, który również powstał w ramach projektu wygłosił na konferencji European Sociological Association w Barcelonie (31 sierpnia–3 września br.) dr Michał Wanke.

Prace projektowe dobiegną końca na początku przyszłego roku. W ich efekcie powstanie kilkanaście artykułów naukowych, program profilaktyczny (do realizacji w sali i w sieci), kampania prewencyjna oraz efekty dodatkowe: gościnne wykłady, specjalna sesja Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, gościnny wykład opolskich socjologów w Wyższej Szkole Zawodowej w Pile i specjalny numer międzynarodowego czasopisma naukowego. Efektem tych prac jest także nawiązana współpraca socjologów badających społeczne aspekty używania substancji psychoaktywnych. Ostatnie spotkanie grupy projektowej odbędzie się w Sanliurfa, w Turcji, w listopadzie tego roku.