Bardzo uroczystą oprawę miała ceremonia rozdania dyplomów  absolwentom studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Filologicznym.  Blisko 90 młodych ludzi spotkało się z władzami dziekańskimi oraz prorektor do spraw kształcenia i studentów prof. Izabellą Pisarek w Auli Błękitnej Collegium Maius 14 lipca 2022 roku. Swoje dyplomy odebrali z rąk promotorów.

Uroczystość poprowadziła dziekan Wydziału Filologicznego dr Elżbieta Szymańska-Czaplak.  – Spotykamy się dziś w radosnym dniu, by zakończyć ważny etap w waszym życiu: studia na Uniwersytecie Opolskim – zwróciła się do zgromadzonych. –  Kilka lat temu wybraliście naszą uczelnię, potem dokonywaliście jeszcze wielu wyborów i były to wybory bardzo dobre sądząc po doskonałych ocenach, jakie macie na dyplomach. Studiowaliście z pasją  w czasach bardzo trudnych, naznaczonych lękiem przez pandemię, a teraz wojnę w Ukrainie. Są z nami studenci z Ukrainy, którzy przeżywają niewyobrażalne emocje; staraliśmy się wam towarzyszyć, wspierać.

Dziekan Szymańska-Czaplak dodała, że doskonałe przygotowanie do pracy zawodowej oraz zdobyte na studiach umiejętności w dziedzinie kompetencji miękkich sprawią, że absolwenci odnajdą się doskonale na rynku pracy. – Będziecie rozchwytywani przez pracodawców – podkreśliła.

Swoje dyplomy absolwentki i absolwenci odebrali z rąk promotorów w asyście pani dziekan oraz opiekunów kierunków.

– Mam nadzieję, że pobyt w uczelni, w drugim domu, pozostanie dla naszych absolwentów bardzo miłym wspomnieniem, a jednocześnie takim etapem w życiu, kiedy to nabyli umiejętności i kompetencje pozwalające im spełniać swoje marzenia – powiedziała prof. Izabella Pisarek, prorektor ds., kształcenia i studentów. – Życzę im, by wszystkie te marzenia się spełniły.

Absolwentom towarzyszyli rodzice, rodzeństwo, małżonkowie, dzieci, przyjaciele. Były kwiaty, drobne upominki i gratulacje.

Ważnym momentem uroczystości było wspólne zdjęcie na dziedzińcu Collegium Maius oraz tradycyjne wyrzucenie w górę biretów.